NabídkaV naší nabídce můžete nalézt přes 150 druhů jabloneckého rokajlu PRECIOSA ORNELA A.S. včetně sekaného rokajlu a farfálí. Dále můžete vybírat ze dvou velikostí (15/0,11/0) japonského rokajlu zn. TOHO, který vyniká především svou přesností a trendovou barevností, což oceníte při šitých špercích. Také lze vybírat již z více než 1000 druhů skleněných korálků, broušených perel, voskovek, mačkaných perel a dalších novinek přibývajících téměř každým dnem. Preferujeme české sklo ověřené kvality. Dále u nás najdete vše co potřebujete k Vaší tvorbě z korálků – kvalitní kovové bižuterní komponenty, návlekový materiál, pomůcky a nářadí, dráty, nitě NIMO, polymerové hmoty CERNIT a PREMO, SWAROVSKI kameny a mnoho dalšího. Pro ty z Vás, kteří si myslí, že nemají až tak šikovné ruce máme spoustu ručně vyráběné originální autorské bižuterie. Všem nabízíme možnost seberealizace na našich kurzech.

Obsah
Korálky
Ploškované perle
Mačkané perle
Voskové perle
Rokajl
Ohňovky a cínovky
Vinutky a lampové perle
Cloisonné
Millefiori
Ostatní
Komponenty a návlekový materiál
Kovové komponenty
Návlekový materiál
Dráty

Pomůcky na tvoření

Polymerové hmoty

Ručně dělané výrobky

Jak pečovat o bižuterii a šperky

Korálky

Už v pravěku se lidé zdobili různými šperky ze zvířecích kostí či zubů, korálků ze dřeva, rohoviny nebo mušlí. První skleněné korálky začali vyrábět Egypťané už kolem roku 2000 př. n. l. Ve středověku byli nejvýznamnějšími výrobci korálků Benátčané. V 18. století poznali technologii výroby i čeští skláři. Dnes je Česká republika jedním z nejvýznamnějších světových producentů skleněných korálků a s českými korálky se můžeme setkat téměř po celém světě.

K výrobě korálků se používá sklo, plast, kov, keramika, přírodní materiály - dřevo, perleť, polodrahokamy, mušle, sladkovodní perle apod., polymerová hmota (premo,cernit) a další

Ploškované perle

Jedná se o vytváření rovných, lesklých ploch na různých mačkaných tvarech. Ač výroba vypadá jednoduše protože na ploškovaných perlích jsou jen 2 plošky, není vůbec jednoduché připevnit korálky na brusné a leštící talíře.

Mačkané perle

Mačkané perle jsou mezi korálky zastoupeny v nejširším sortimentu, jednotlivé druhy se liší tvarem (kuličky, kostičky, srdíčka, kytičky, zvířátka, hvězdičky, lístky, kapky, disky, pyramidy, mnoho všelijakých nepravidelných tvarů a další), velikostí (od 2 mm do několika centimetrů), barevným odstínem a způsobem zušlechtění. Mačkané korálky se tvarují lisováním ze skleněných tyčí pomocí forem. Dírka pro navlékání vzniká už při procesu tvarování. Potom se mačkané korálky zbavují přelisků a leští omíláním v dřevěných sudech ve směsi vody, křemičitého písku a leštiva (rumplování). Po rumplování už mají některé korálky svou konečnou podobu, jiné se ještě dekorují – zušlechťují. Nejčastějšími způsoby zušlechtění je pokovování, listrování, glazurování, zatírání „reliéfu“ na povrchu korálku, barevné smáčení, nástřiky nebo irisy.

Voskové perle

Voskové perle se vyrábějí již od 18. století. V módě tehdy byly perlové šperky a dámy, které si nemohly dovolit šperk z pravých perel, zdobily své dekolty jejich imitacemi, perlemi voskovými. Ty se tehdy vyráběly z dutých foukaných korálků, do kterých se vlivo tzv. rybí stříbro získané z rybích šupin. Vnitřní prostor korálku se pak vyplnil včelím voskem, aby byla křehká foukaná perle odolnější. Dnes je výroba voskových perlí již jiná a nemá s voskem nic společného. Dnešní voskovky se vyrábí z mačkaných korálků, jsou k dostání v mnoha barvách, tvarech a velikostech. Jejich finální perleťový vzhled se získává jejich smáčením v chemických lázních. To probíhá tak, že se hotové mačkané korálky navléknou na dlouhé nitě napnuté na dřevěné rámy tak, aby se korálky vzájemně nedotýkaly. Poté se korálky smáčejí v barevné emulzi, která v tenké vrstvě ulpí na povrchu korálků. Smáčení se několikrát opakuje, vždy po uschnutí každé vrstvy. Nakonec se korálky namočí do lázně s krycím lakem, který zaručí jejich odolnost.

Rokajl

Rokajl se vyráběl už v 15. století v Benátkách, čeští skláři začali s ručním sekáním drobných korálků asi o 300 let později. Dnes se perličky sekají strojně z osmdesáticentimetrových perličkových trubic o průměru 1 – 8 mm s kulatým nebo čtvercovým otvorem, stěny bývají silné 0,3 – 2,9 mm. Po sekání se za tepla kulatí ve směsi mletého dolomitu a křemičitých přísad. Pak se perličky perou a zbavují se tak zbytků kulatící směsi. Nakonec může být povrch rokajlových korálků zušlechtěn obdobnými postupy jako mačkané perle. Označování rokajlu podle velikosti je trochu matoucí – čím vyšší číslo, tím menší korálek. Maličký korálek o velikosti 1,3 mm má označení 16/0, zatímco 6/0 značí perličky veliké cca 4 mm. Kromě klasického kulatého rokajlu se vyrábí také kostičky, obdélníčky, trojúhelníky, dvoukrátky („šestihranné válečky“), kroucené a rovné čípky (tyčinky) nebo mašličky. Jak vypadají jednotlivé tvary rokajlu a některé povrchové úpravy se můžete podívat na obrázku, popisky se zobrazí po kliknutí na obrázek.
Český rokajl nabízený v obrovském sortimentu je bezesporu kvalitní, ale japonské korálky mají zejména pro šití a obšívání vlastnosti ještě o trochu lepší. Mají tenčí stěny, jsou pravidelnější, ale na druhou stranu jsou mnohem dražší. U nás se dají koupit japonské Toho korálky.
Japonský rokajl se hodí hlavně na obšívání korálků a kabošonů nebo na náročnější šité výrobky, kde hodně záleží na pravidelnosti korálků nebo nit korálkem prochází mnohokrát. U většiny korálkových techniky se dá s úspěchem použít český rokajl, který je mnohem dostupnější.


Ohňovky a cínovky

Ohňovky a cínovky představují dva zástupce broušených perlí. Zatímco cínovky jsou strojně broušené a mechanicky leštěné korálky, ohňovky se leští tepelně (odtud pochází i jejich název – leští se ohněm). Ohňovky se vyrábí z mačkaných perlí, které se strojně brousí a pak vkládají do leštících pecí, kde se zbroušené plošky korálků nataví, tím se jejich povrch vyhladí a perle se promění v lesklé a třpytivé skvosty. V obchodech se můžeme setkat s ohňovkami ve více tvarech (kuličky, olivy, sluníčka, padáky, hrušky a další) a mnoha barvách i povrchových úpravách (pokovovování, matování, voskování, listrování, irisování, barevné smáčení či lazurování).

Vinutky a lampové perle

Vinutky či lampové perle vznikají ručním navíjením (odtud pojmenování vinuté perle) nad plynovým hořákem (sklářskou lampou – odtud název lampové perle) lampových tyčinek na tombakový nebo nerezový drát namočený v kaolinové hlince, díky které lze korálek z drátu lépe stáhnout. Lampovky se vyrábí v mnoha klasických i nevšedních tvarech, barvách a dekorech, každý korálek je navíc díky ruční práci originál.

Cloisonné

Cloisonné jsou zajímavé duté korálky v různých tvarech a podobách. Jejich název představuje techniku, které se používá při jejich výrobě, říká se jí také drátkový email. Technika cloisonné vznikla na Blízkém východě, odkud se ve 14. století dostala do Číny. Číňané si cloisonné oblíbili a vylepšili některé výrobní postupy. Proces výroby začíná připájením vytvarovaných mosazných, měděných, stříbrných nebo bronzových drátků na povrch předmětu (nejčastěji se využívá v keramice). Vzniklé přihrádky se potom několikrát vyplní emailem a vypálí. Nakonec se drátky pozlatí a celý předmět přeleští.

Millefiori

Millefiori jsou barevné korálky nejčastěji s květovaným vzorem. Termín millefiori je z italštiny, znamená „tisíc květů“ a označuje velmi starou techniku dekorování skla, která byla známa už v dobách starověkého Říma. V 19. století byla znovuobjevena a využívá se při výrobě korálků, váz a jiného skleněného nádobí. Výroba začíná tvarováním válce z roztaveného skla ve formě, která má geometrický či jiný tvar. Na vytvarovaný válec se postupně přidávají další vrstvy různě barevného skla. Když je dlouhý asi 15 cm a má průměr okolo 7,5 cm začne se natahovat do tenkého válečku. Tenký skleněný had se postupně ochlazuje a krájí na ploché disky, které se dál formují např. do kulatého tvaru nebo se používají při dekorování různých skleněných předmětů. Někdy skleněné válečky s různými vzory spojují do jednoho a společně natahují, vznikají tak zajímavé geometrické vzory.

Ostatní

Nabízíme také jiné korálky jako jsou nepravé minerály, barvené kamínky, dřevěné korálky, keramické a porcelánové korálky, kovové korálky, skleněné zlomky či zlomky kočičích očí. Chystáme velkodírové perle a do budoucna např. vinutky, Japonský rokajl atd. Tento sortiment stále rozšiřujeme.

V nabídce jsou též surové dřevěné korálky vyrobené z českého dřeva, do hladka leštěné. Používají se k obšívání rokajlem, ale vzhledem ke krásnému zpracování se dají dále barvit, hodí se i na pedig. V dostání jsou kuličky v průměrech od 8 do 25 mm.

Komponenty a návlekový materiál

Kovové komponenty

Komponenty se vyrábí z železa, tombaku, mědi a dalších kovů lisováním (stroj vyrazí z plechu výlisek požadovaného tvaru) nebo odléváním do forem. Surové výlisky a odlitky se povrchově upravují galvanizací - pokrývají se vrstvami dalších kovů pomocí elektrického proudu. Komponenty jsou díky galvanizaci nejen hezčí na pohled, ale také trvanlivější a odolnější. Galvanika může mít stříbrnou, platinovou, zlatou, staroměděnou, starozlatou či antracitovou barvu. Nejsvětlejší je stříbrný pokov. U některých "stříbrných" komponentů se mi stává, že časem žloutnou nebo černají. I když to na první pohled nemusí být úplně patrné, platinová galva je o něco tmavší než stříbrná, a proto se moc nehodí tyto dva pokovy kombinovat na jednom šperku. Tmavě šedý pokov je označuje jako gun metal nebo antracit. O něco světlejší než gun metal jsou rhodiované šperky. Rhodium je ušlechtilý kov vhodný i pro alergiky.

Nabízíme kovové komponenty v několika barevných provedeních: stříbro, starostříbro, platina, zlato, starozlato (stará mosaz), stará měď, černá a antracit. V těchto variacích u nás najdete ukončovací díly (kaloty, ploché koncovky na kůži, koncové pružinky) , záponky (šroubovací, karabinková, americká), náušnicové háčky (afroháčky, cvočky, zavírací háčky a kreole), ketlovací nýty a jehly, kroužky, řetízky, kaplíky, ramínka atd.

Sortiment doplňujeme i o další komponenty pro tvoření - brožové můstky, spony do vlasů, sponky, přívěsky na mobily, karabinky, prstýnky, našívací sítka, kovové korálky, jiné kovové doplňky a mnoho dalšího pro vás stále hledáme.Návlekový materiál

Najdete u nás silony, lanka, šňůrky, saténové a šifónové stužky, ploché a kulaté pruženky, kožené řemínky, proužky imitace kůže či semiše.
K dostání jsou nitě NYMO na šité šperky v různých tloušťkách a barvách.
Rozsah návlekového materiálu stále rozšiřujeme

Dráty

Podstatně jsme rozšířili sortiment o dráty na výrobu drátovaných šperků a jiných doplňků. K sehnání jsou tyto druhy drátů: měděné, mosazné, nerezové, postříbřené a barevné a to v tloušťkách od 0,18 mm běžně po 1 mm. Některé druhy máme v tloušťce 2 mm.
Najdete u nás chirurgický drát Osteofix (Fe-Ni-Cr), který má atest zdravotní nezávadnosti, používá se v chirurgii či stomatologii. Stejně tak je ale skvělý na výrobu drátovaných šperků. V dostání je v různých tvrdostech a tloušťkách.

Pomůcky na tvoření

Kleště - ketlovací, ploché/rovné, ploché/půlkulaté, krimpovací
Drátovací podložka s kolíčky pro přesnou výrobu drátovaných výrobků
Spirálkovač (gizmovač) pro výrobu gizmo korálků
Vzorovací podložka pro snadnější návrh vašich výrobků
Dřevěný tkací stávek české výroby
Korálkové jehly na navlékání a šití s korálky
Misky a sáčky na korálky

Polymerové hmoty

U nás je z polymerových hmot asi nejznámější Fimo, existuje ale i mnoho dalších značek. U nás můžete zakoupit CERNIT, nebo PREMO. Díky své poddajnosti se snadno tvarují a jsou vhodné k modelování, vtlačování do forem, vytváření různých vzorů a spoustě dalších technik. Polymerové hmoty netvrdnou na vzduchu. Hotové výrobky z Prema a Cernitu se pečou v troubě na 110 °C po dobu asi 30 minut.Při pečení výrobky nijak nemění tvar a zpravidla ani barvu.
Pro práci s polymerovými hmotami existuje spousta speciálních udělátek, ale s úspěchem můžete využít i řadu běžných nástrojů z domácnosti. Jako pracovní podložka se hodí větší keramická kachlička, skleněné krájecí prkénko nebo jakákoli jiná hladká nelepivá omyvatelná plocha. Váleček je pro práci s polymerovou hmotou nutný, nemusíte ale mít hned akrylový, úplně postačí třeba sklenička nebo prázdný lak na vlasy. Strojek na těstoviny je velmi šikovný a vpodstatě nezbytný pro vyvalování rovnoměrně tlustých placek a hlavně na blendování. Na řezání doporučuji koupit speciální nože - jsou tenké a dostatečně dlouhé pro přesné krájení canů ("válečků" se vzory). S běžným vysunovacím nožíkem se tak pěkně nekrájí. Klasický vysouvací nůž nebo skalpel ale využijete také. Dál se hodí menší vykrajovací formičky různých tvarů. Šikovné jsou i různé špejle, párátka, napichovátka a jehly k propichování dírek.
K vytváření texturovaného povrchu korálků lze použít speciální gumové textury, vlastní linoryty a jakákoli razítka. Zajímavý povch jde vytvořit i obtiskáváním krajky, smirkového papíru nebo třeba různých hrubších molitanů a mycích houbiček. K některým technikám nebo závěrečným povrchovým úpravám se hodí akrylové nebo olejové barvy, lihové inkousty, metalické pudry, kovové plátky a další. Tekutá polymerová hmota v lahvičce se používá k lepení syrové polymerové hmoty k jiným syrovým nebo upečeným částem, k změkčení ztvrdlé hmoty nebo ji lze míchat s tekutými barvami a dalšími příměsemi.Ručně dělané výrobky

Část prodejny zabírá galerie ručně vyráběných módních doplňků. V současné době jsou to zejména šperky, jako jsou náušnice, náhrdelníky a náramky, vytvořené různými technikami. Najdete zde jedinečné drátované náhrdelníky, kabošony obšívané malinkými korálky (brože, náhrdelníky), náhrdelníky ze šitých spirál, tzv. motanice (drobné korálky na silonu), ketlované korále. Máme již slušný výběr náušnic, takže si můžete vybrat originál ke každému tričku ve své skříni.

Tyto výrobky jsou všechny originály. Mají svou velkou hodnotu, protože jsou vyráběné s láskou a zápalem pro tvůrčí práci. Jistě jsou vhodné i jako dárek pro vaše blízké, kteří ocení originalitu a nápad ručně vyrobeného šperku či jiného doplňku.

Náš sortiment bychom rádi doplnili i o šité, háčkované či pletené tašky a kabelky, háčkované barety, šály či šátky a vůbec kreativní doplňky. Ženu krásně ozdobí výrazné květinové brože či květiny do vlasů. Nabízet bychom chtěli i módní látkové nákupní tašky. Prostě chceme přinášet originály do dnešního šedého, uniformního života.

Pokud něco takového sami tvoříte a chtěli byste nabízet své výrobky v našem kamenném obchodě, neváhejte se s námi spojit.

Jak pečovat o bižuterii a šperky

Bižuterie je obecně určena především pro příležitostné nošení. Samozřejmě je možné i celodenní nošení, nicméně je třeba si uvědomit, že na rozdíl mezi tzv. „drahými kovy“ (zlato, stříbro, platina apod.), které jsou ceněny mimo jiné pro svou mimořádnou stálost, a obecným bižuterním kovem. Ten je slitinou několika druhů méně odolných kovů a je opatřen různými povrchovými úpravami, které mohou nesprávných zacházením a přílišným namáháním změnit vzhled.
Chceme-li se tedy dlouho těšit z krásného doplňku, je nutné při návštěvě solária, plaveckého bazénu, masážního, kadeřnického nebo kosmetického salónu tuto bižuterii odložit například do pytlíčku, nebo alespoň zabalit do čistého kapesníčku, aby se nepoškodila povrchová úprava kovu i skla o ostřejší předměty. Také při sportu je vhodné bižuterii odložit v šatně, protože pot může agresivně působit na kovové součásti šperku. Slaná mořská voda rovněž neprospívá kovovým komponentům.
Z výše uvedeného proto vyplývá:

1. Bižuterií se ozdobte, až jste zcela připravená. Tedy po osprchování, ošetření pleti tělovým nebo pleťovým krémem, úpravě účesu (lak by mohl poškodit povrchovou úpravu šperku) a nanesení parfému nebo toaletní vody (alkohol, který tyto přípravky obsahují, by mohl poškodit povrchový lak).

2. Při česání vlasů dávejte pozor, aby nedošlo k zachycení hřebenem a následnému poškození.

3. Na noc odkládejte bižuterii do šperkovnic, pokud možno odděleně do pytlíčků nebo jednotlivých přihrádek, aby byla chráněna před světlem a ostrými hranami ostatních šperků.

4. Po výrobcích nepřejíždějte ostrými nehty nebo předměty, došlo by tak k poškrábání povrchové úpravy použitých materiálů.

5. Bižuterii čistíme suchým měkkým hadříkem, maximálně můžeme zaschlé nečistoty odstranit navlhčenou vatovou tyčinkou. Občasné jemné přečištění oživí lesk kovu i skleněných korálků.

6. V případě látkových doplňků nepereme v pračce! Maximálně namočíme a jemně promneme pouze tkaninu tak, abychom se co nejlépe vyhnuli kontaktu vody (s trochou mýdla či saponátu) s kovovými ozdobami nebo korálkovými aplikacemi, případné skvrny lze čistit starým zubním kartáčkem. Necháme uschnout volně položené na tkanině při pokojové teplotě, neždímáme, nekroutíme.

Tyto rady a doporučení jsou základem pro trvanlivost výrobku a přímo souvisí s naším reklamačním řádem.

Korálkárna u Skořice © Všechná práva vyhrazena